Vizită Arhierească și hirotonie de diacon

Sfârșitul lunii mai a reprezentat pentru credincioșii parohiei noastre o mare bucurie duhovnicească, prin participarea în Duminica a 7-a după Paști (a Sfinților Părinți de la Primul Sinod Ecumenic), la Sfânta Liturghie Arhierească săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Soborul slujitorilor a fost alcătuit din: preot Mihai Popia – paroh al parohiei Coburg, preot Ionuț Păun – paroh al parohiei noastre din Bamberg, diacon Dumitru Dura – secretar al Mitropoliei.

Ierarhul a fost întâmpinat în mod tradițional, cu pâine și sare, de către credincioși îmbrăcați în costume naționale. Înaltpreasfințitul Serafim a ținut un cuvânt de învățătură foarte profund, făcând o exegeză la textul din Ioan 21, 17: „Ca toţi să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine şi Eu întru Tine, aşa şi aceştia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis“.

În cadrul Sfintei Liturghii, la momentul potrivit de după Axion, teologul Florin Ariton Tarnu a fost hirotonit întru diacon, primind înainte hirotesia întru citeț și ipodiacon. Acesta este absolvent al Facultății de Teologie din Sibiu și a primit ascultarea de a înființa o nouă parohie românească în Schweinfurt. În perioada următoare, până la hirotonia lui întru preot și până la găsirea unui loc de slujire în Schweinfurt, părintele diacon Florin va face practica liturgică în cadrul slujbelor noastre din Bamberg.