Înfrățirea parohiilor Bamberg și Fierbinți

Duminica lăsatului sec de brânză, numită și duminica iertării, a adus câtorva doamne din parohia ortodoxă română din Bamberg, protoieria Bavaria, Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului o bucurie aparte prin faptul că au primit în dar felicitări de la tinerii parohiei Fierbinți, Protoieria Găești, cu care parohia noastră s-a înfrățit.

Aceștia au participat la activitățile din cadrul concursului „Hristos împărtășit copiilor” ediția 2021. Această ediție are ca temă „Familia-biserica românilor de pretutindeni” și în cadrul ei au creat felicitări la început de primăvară cu temele comuniune, dragoste, prietenie. Aceste felicitări au ajuns în parohia noastră și au fost dăruite câtorva doamne, prilejuind o bucurie sufletească profundă.
Actul de înfrățire a parohiilor din Bamberg și Fierbinți va continua și cu alte activități în perioada următoare. Tot cu acest prilej tinerii și preoții lor au avut o primă întâlnire online de prezentare pe platforma zoom, în data de 10 martie.
Pr. Ionut Paun