Bucurie duhovnicească cu ocazia hramului

Parohia noastră a îmbracat haine de sărbătoare în data de 15 octombrie. În această duminică a fost cinstită ocrotitoarea noastră, Sfânta Cuvioasă Parascheva, prin slujirea Sfintei Liturghii și printr-un program duhovnicesc. Biserica a devenit neîncăpătoare pentru credincioșii care au dorit să se bucure de ziua sfântă a hramului. Programul artistic al copiilor de la școala duminicală a început imediat după otpustul Sfintei Liturghii. Aceștia au cântat cântece în cinstea cuvioasei, troparul acesteia, apoi au recitat poezii și ghicitori creștine. La final, părintele Ionuț a oferit fiecărui copil câte o diplomă de participare, drept recunoștință pentru efortul depus de aceștia încă de la înființarea Școlii duminicale. De asemenea, doamna preoteasă și doamnele profesoare, care se ocupă cu multă dragoste de tinerii parohiei noastre, au primit mulțumiri și au fost încurajate să continue acest frumos proiect.

Programul duhovnicesc al zilei a continuat în sălile de lângă biserică, unde în timp ce credincioșii gustau din cele pregătite, părintele Ionuț a citit viața Sfintei Cuvioase Parascheva, din Viețile Sfinților pe luna octombrie. A urmat apoi prezentarea pe videoproiector a unui scurt film din viața sfintei și a câtorva știri recente, de pe canalul Trinitas Tv al Patriarhiei române, de la sărbătoarea prăznuită la Iași în acest an. Credincioșii s-au putut bucura și de prezentarea explicită a paginii de internet a parohiei (www.BambergOrthodox.de), unde părintele le-a explicat fiecare meniu și submeniu, ce alcătuiesc site-ul parohiei. Pe acestă pagină, credincioșii pot afla toate informațiile despre întreaga activitate a parohiei.

În final, toți cei care au fost prezenți, au plecat bucuroși de faptul că au reușit să aducă cinstire ocrotitoarei noastre și că și-au îmbogățit cunoștințele referitoare la viața sfintei. Mâncarea pregătită a reprezentat numai un suport pentru îmbogățirea spirituală. Începând din acest an, hramurile noastre vor avea un deosebit accent duhovnicesc și vor fi prăznuite în cântări creștine și aducând slavă lui Dumnezeu.

Slăvit să fie Domnul!

Părintele Ionuț

 

[metaslider id=3096]