Bamberg | „Noaptea porților deschise” | Biserica românească

Vineri, 12 mai, între orele 18.30-00.00, a avut loc în majoritatea bisericilor creștine din Bamberg acțiunea „Noaptea porților deschise” (Lange Nacht der Kirchen). Acest eveniment are loc în mai multe orașe din Germania și nu numai, iar în Bamberg o dată la doi ani, fiind organizat de către Comunitatea de lucru a Bisericilor creștine (ACK), filiala Bamberg. Cu acest prilej aproape toate parohiile și bisericile din oraș se străduiesc să facă cunoscute activitățile pe care le desfășoară și specificul fiecărei confesiuni în parte, organizând diferite concerte de muzică religioasă, prezentări, slujbe, dialoguri, conferințe, expoziții, etc (vezi aici broșura evenimentului). De asemenea, evenimentul atrage de fiecare dată nu numai reprezentați ai comunităților religioase, ci și autorități locale și centrale.

Parohia noastră a fost gazdă primitoare, împreună cu parohia greco-catolică ucraineană, pentru toți cei doritori de a cunoaște mai îndeaproape tradiția și iconografia Răsăritului creștin. Câteva zeci de locuitori ai orașului Bamberg și nu numai, au poposit pentru mai bine de două ore în biserica noastră. Aceștia au participat la slujba vecerniei și au admirat frumusețea picturilor bizantine și a icoanelor. S-au bucurat de asemenea și de o introducere făcută de pr. Puszkar, în teologia picturii, icoanei și a tradiției bizantine. În continuare, fiecare a fost invitat să guste din preparatele culinare cu specific ucrainean și românesc, având totodată posibilitatea dialogului cu cei doi preoți.

Tuturor celor care au participat, dar și celor care s-au străduit să arate specificul nostru românesc, le mulțumim cu multă dragoste!

Pr. Păun

 

[metaslider id=2695]